5 prostych ćwiczeń na odchudzanie

Marzy Ci się szczupła i jędrna sylwetka? Nie jesteś sama. Większość kobiet wcześniej czy później pragnie zrzucić kilka kilogramów. Czy to związanych z zimowym lenistwem, czy ciążą, a niekiedy zmianami hormonalnymi czy stresami. Jakie ćwiczenia wspomagające odchudzanie warto i można wykonywać w domu? Czym wspomóc ćwiczenia odchudzające, aby szybciej uzyskać oczekiwany efekt?

Ćwiczenia odchudzające to nie wszystko

Tak samo, jak nie istnieje żadna dieta cud, tak nie istnieją ćwiczenia, które bez wsparcia rozsądnie zbilansowanej diety i usystematyzowanego trybu życia pomogą zrzucić kilogramy na stałe. Zasada jest prosta: im większy wysiłek fizyczny, tym bardziej potrzebna jest przemyślana dieta, aby zrekompensować organizmowi utracone w trakcie wysiłku substancje odżywcze i minerały. Ćwiczenia wspomagające odchudzanie mają za zadanie spalić tkankę tłuszczową i podkręcić metabolizm organizmu tak, aby pracował nad utratą tłuszczyku nawet wtedy, kiedy śpisz. Dowiedziono, że odpowiednio przeprowadzony trening interwałowy spala tkankę tłuszczową nawet do 48 godzin po wysiłku! To oznacza jednak, że Twój organizm przy systematycznych ćwiczeniach działa na najwyższych obrotach i jest mu potrzebne paliwo.

Ćwiczenia wspomagające odchudzanie rzeźbią mięśnie, wyraźniej zarysowując je pod skórą. W kombinacji z przemyślaną dietą, gwarantują trwały i widoczny efekt.

Ćwiczenia wspomagające odchudzanie – 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

1. Nie spodziewaj się wielkich efektów od razu. Ćwiczenia odchudzające potrzebują czasu. Po pierwszym tygodniu zauważysz niewielkie, ale znaczące zmiany: poprawi się Twój humor, będziesz się mniej męczyć w czasie wysiłku, waga może (ale nie musi!) odrobinę drgnąć.

2. Nie przemęczaj się. W ćwiczeniach nie zawsze “więcej” oznacza “lepiej”. Trenerzy i dietetycy przestrzegają, że tak samo, jak wysiłek, ważny jest czas przeznaczony na regenerację. Intensywne ćwiczenia należy uprawiać nie częściej, niż 3 razy w tygodniu zwłaszcza, kiedy jesteś początkującą. W pozostałe dni pozostań przy spacerach i rozciąganiu.

3. Pij dużo wody. Woda pomaga oczyszczać się organizmowi z toksyn i poprawia metabolizm. Sięgaj po wodę mineralną, zawierającą wiele składników odżywczych i mikroelementów, które uzupełnią niedobory powstałe w trakcie treningu.

Ćwiczenia odchudzające – proste, ale skuteczne

1. Skakanie na skakance
Skakanie na skakance doskonale rzeźbi mięśnie łydek, brzucha, a nawet kręgosłupa. Zwiększa świadomość własnego ciała i ćwiczy zmysł równowagi. To także świetny sposób na spalanie kalorii i możesz z niego korzystać dosłownie wszędzie. Wystarczy odrobina miejsca i zwykła skakanka dostosowana do Twojego wzrostu. Pół godziny skakania to nawet do 300 spalonych kalorii!

2. Przysiady
Przysiady to świetne ćwiczenie kształtujące mięśnie ud, spalające tkankę tłuszczową w obrębie pośladków i podnoszące je do góry. Wykonąc je pamiętaj, aby nadmiernie nie obciążać kolan. Z wyprostowanej pozycji wykonuj delikatnie siad, nie wystawiając kolan poza linię wyznaczoną przez czubki palców stóp. Możesz wspomagać się wyciągniętymi w przód rękami. Powietrze powinnaś wydychać siadając i wdychać unosząc się do góry.

3. Kręcenie hoola-hop
Hoola-hop zwiększa widoczność wcięcia w talii, spala nadmierną ilość tłuszczyku w obrębie brzucha i ćwiczy zmysł równowagi. W sklepach sportowych dostępne są hoola-hopy z wypustkami, które dodatkowo masują brzuch.

4. Ćwiczenia z piłką do fitnessu
To doskonały element rozpoczynający i kończący trening w domu. Piłka daje wiele możliwości łagodnego rozciągania poszczególnych partii mięśniowych. Możesz ją także wykorzystać do wysiłkowych ćwiczeń, takich jak brzuszki czy deska.

5. Deska
To ćwiczenie wydaje się proste, jednak jest jednym z bardziej wymagających. Za to doskonale rozwija wszystkie partie mięśniowe – łydek, ud, brzucha, szkieletowe i przedramion.