Domowa siłownia – jak ją stworzyć?

Prowadzisz intensywny tryb życia i brakuje Ci czasu na regularne uczęszczanie na siłownię? Świetnym rozwiązaniem może okazać się siłownia w domu. Zaoszczędzisz w ten sposób swój czas, pieniądze, a jeżeli czujesz się niekomfortowo ćwicząc w obecności innych to od teraz nie będziesz już miał tego problemu.

Większość z nas pragnie poprawić swoją kondycję i popracować nad swoją sylwetką. Domowa siłownia będzie do tego idealna. Będziesz mógł trenować kiedy tylko znajdziesz czas i ochotę, bez obaw o sportowy strój, godziny otwarcia klubu czy tłok. Przed przystąpieniem do stworzenia siłowni w domu obierz jedną z dwóch strategii:

  • wybierz pomieszczenie gdzie ma być domowa siłownia, następnie zajmij się jego wyposażeniem, biorąc pod uwagę jego wielkość,
  • lub najpierw wybierz sprzęt do treningów, a po jego zakupie znajdź dla niego odpowiednie miejsce w swoim domu.

 

Domowa siłownia – od czego zacząć?

Na wstępie określ ile osób ma pomieścić siłownia w domu. Następnie zastanów się jakie efekty chcesz osiągnąć i ile planujesz spędzać tam czasu. W zależności od tego zadbaj o odpowiedni metraż pomieszczenia i wystrój. Dużo lepiej ćwiczy się w przyjaznym otoczeniu i chętniej się wtedy wraca do treningów. Pomaluj ściany na ulubiony kolor i powieś obrazy, które inspirują Cię do działania.

 

Każda domowa siłownia powinna mieć lustro. Pomoże Ci ono prawidłowo wykonywać ćwiczenia, a z czasem oglądać efekty ciężkiej pracy nad ciałem. Zadbaj aby na podłodze znalazła się wykładzina antypoślizgowa. Jeśli za ścianą masz sąsiadów to do wyciszenia wykorzystaj matę z włókna poliestrowego. Siłownia w domu nie może obyć się bez dobrej wentylacji i światła. Dzięki temu łatwo wywietrzysz pomieszczenie z nieprzyjemnego zapachu po treningu.

 

Siłownia w domu – jaki sprzęt wybrać?

Pamiętaj, że treningi powinny odbywać się tylko na specjalistycznych urządzeniach, abyś w pełni bezpiecznie wykonywał ćwiczenia. Ilość sprzętu, która znajdzie się w Twojej siłowni w domu zależeć będzie od wielkości Twojego pomieszczenia. Niemniej jednak kompletownie sprzętu rozpocznij od urządzeń najbardziej uniwersalnych i potrzebnych do rozgrzania mięśni. W celu modelowania i rozgrzania mięśni pośladków, ud oraz łydek zakup rower treningowy, stepper lub bieżnię elektryczną.

 

Do domowej siłowni warto abyś zainwestował w atlas do ćwiczeń. Ten wszechstronny przyrząd idealnie sprawdzi się do rzeźbienia mięśni grzbietu, kończyn, brzucha, klatki piersiowej i tułowia. Pozwali Ci wykonywać ćwiczenia w różnych pozycjach i z różnym obciążeniem, bez szans na nudę. Ceny atlasu do ćwiczeń wahają się od 900 zł do nawet kilku tysięcy. Nie zawsze jakość idzie w parze z ceną, dlatego  przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wykonania i stabilną konstrukcję atlasu.

 

Jeżeli masz jasno określone cele, które chcesz osiągać dzięki ćwiczeniom, siłownia w domu powinna być sukcesywnie rozbudowywana o właściwe przyrządy. Do modelowania mięśni klatki piersiowej świetnie nada się ławka ze sztangą. Aby powiększyć mięśnie bicepsa warto kupić zestaw hantli. Twoje ćwiczenia może urozmaicić także montowany do ściany drążek do podciągania czy ławeczka do brzuszków.

 

Domowa siłownia – czy warto w nią inwestować?

Siłownia w domu niewątpliwie ma więcej zalet niż wad. Ćwicząc w domu możesz trenować zgodnie ze swoim rytmem, bez konieczności zwracania uwagi na innych. Treningi możesz wykonywać nawet bardzo wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Co więcej będzie Ci dużo łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń, jeśli droga do siłowni będzie zajmować Ci dosłownie kilka sekund. Do ćwiczeń w domu nie musisz też specjalnie się przygotowywać. Wszystko czego potrzebujesz masz tak naprawdę pod ręką, a na skorzystanie z danego sprzętu nie będziesz już musiał czekać, chyba że uprzedzi Cię ktoś z Twoich bliskich.