Czy istnieje dieta cud?

“Dieta cud” – wielokrotnie słyszałaś to określenie, widziałaś na okładkach wielu kolorowych magazynów, może nawet sama wyszukiwałaś w internecie. Nic dziwnego – szczupła sylwetka to w dzisiejszych czasach jedno z największych marzeń wielu kobiet. Winne są temu gazety, telewizja i reklamy, nachalnie promujące jeden kanon piękna, w którym nie mieszczą się dodatkowe kilogramy.

Dieta cud – czy istnieje przepis na szczęście?

Dieta cud to dieta, która obiecuje utratę kilku kilogramów w tydzień, bez efektu yo-yo i bez wzmożonej aktywności fizycznej. Brzmi nieprawdopodobnie? Cóż, pewnie tak, jednak każda z osób wyjątkowo pragnących szczupłej figury przynajmniej raz w życiu wypróbowała jeden z takich sposobów. Niestety, zapewne bez większych i trwałych efektów. Dlaczego? Ponieważ dieta cud nie istnieje. To tylko chwyt marketingowy i wymysł osób, które niewiele wiedzą o zdrowym odżywianiu. A to akurat jest bardzo ważne, ponieważ wielu amatorów drakońskich diet mających za zadanie spalenie nadmiernych kilogramów może mocno odchorować swoją pogoń za szczupłą sylwetką.

Jak działa “dieta cud”?

Pomimo tego, że coraz więcej mówi się o zdrowych i zbilansowanych posiłkach oraz aktywności fizycznej jako niezbędnych towarzyszach szczupłej sylwetki, wciąż powstają coraz to nowsze diety cud mające rzesze zwolenników. Dzieje się tak, ponieważ te magiczne diety wykorzystują jeden i ten sam trick, który – chociaż bardzo niezdrowy dla organizmu – na krótką metę przynosi rezultaty. Mianowicie jest to pozbycie się wody z organizmu i podkręcenie odpowiednimi produktami metabolizmu do maksimum, co skutkuje utratą dużej ilości kilogramów w krótkim czasie. To jednak złudny efekt, który nie ma nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Picie bardzo dużej ilości niesłodzonych napojów, kawy czy herbaty, przy jednoczesnym braku dostarczania składników pokarmowych powoduje najzwyczajniej w świecie odwodnienie organizmu. Najczęściej diety cud opierają się na zupach lub bardzo ubogim jadłospisie zawierającym maksimum kilka produktów, w tym takie, które znane są z właściwości przeczyszczających, jak maślanka. Zwiększanie liczby wypróżnień i nie odżywianie organizmu w odpowiedni sposób może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z których zawroty głowy czy osłabienie to tylko najlżejsze z nich. Długotrwałe głodówki tego typu mogą skutkować problemami kardiologicznymi, gastrycznymi, neurologicznymi i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Dieta cud a skuteczna dieta

Skuteczna dieta to taka, która pozwoli nam zrzucić nadmierne kilogramy przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia organizmu i dzięki której szczuplejsza sylwetka pozostanie z nami na trwałe. Aby jednak tak się stało, potrzebne jest wdrożenie pewnych zdrowych nawyków, a to wymaga czasu. Systematyczna aktywność sportowa dostosowana do warunków fizycznych osoby będącej na diecie to podstawowy filar skutecznej diety, bez którego osiągnięcie oczekiwanych rezultatów nie będzie możliwe. Dla osób, które nie przepadają za ćwiczeniami nie jest to pewnie dobra wiadomość – jest za to prawdziwa.