Czy warto wybrać się do dietetyka?

O zaletach zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety wiedziano już od Starożytności, a odpowiednio dobrany jadłospis był od początków medycyny jednym z elementów kuracji chorego. W dzisiejszych czasach często jednak popadamy w jedną z dwóch skrajności. Niektórzy zapominają o tym, jak ważna jest jakość jedzenia i sięgają głównie po wysoce przetworzoną żywność. Inni z kolei, zachęcani przez poradniki różnych trenerów fitness i samozwańczych dietetyków skupiają się aż do przesady na diecie, nierzadko nie zapewniając sobie podstawowych składników odżywczych. W obu tych przypadkach porady dietetyka będą bardziej niż przydatne.

Porady dietetyka wykształconego a diety cud

Dietetyk to osoba, która ukończyła studia kierunkowe z tego zakresu i posiada dokładną wiedzę na temat makro i mikro elementów znajdujących się w żywności oraz o funkcjonowaniu organizmu i jego poszczególnych układów. Dzięki temu mamy pewność, że porady dietetyka, do którego zwróciliśmy się po pomoc, są zgodne z aktualnym stanem medycznej wiedzy i nie są oparte na niepotwierdzonych informacjach z internetu. Niestety, wielu celebrytów określa się mianem dietetyków mimo braku wykształcenia, a bazując jedynie na swoich doświadczeniach. Te są jednak często bardzo jednostkowe i jeśli nie uwzględniają zmiennych warunków, takich jak stan zdrowia czy sposób życia drugiej osoby, mogą być dla niej szkodliwe. Należy pamiętać, że nie istnieją żadne diety cud, tym bardziej, jeśli polegają na spożywaniu tylko i wyłącznie produktów z jednej grupy składników odżywczych, zalecają liczne głodówki, czy prowadzą do przeczyszczeń.

Dietetyk online – czy warto skorzystać z jego usług?

Nie każdego stać na to, aby skorzystać z usług takich specjalistów, jak dietetyk. Online dostępnych jest wiele serwisów pomagających rozwiązać ten problem. Konsultacja z dietetykiem online jest znacznie tańsza niż wizyta w gabinecie, a w niektórych przypadkach może przynosić takie same rezultaty. Osoby świadczące usługi w ten sposób powinny legitymować się takimi samymi certyfikatami, jakich wymagalibyśmy od dietetyków odwiedzanych w tradycyjny sposób.

Dietetyk online i tradycyjna wizyta – czym się różnią?

Odwiedzając gabinet profesjonalnego dietetyka możesz liczyć na dokładne zważenie i dokonanie pomiarów Twojego ciała, a także zmierzenie zawartości tłuszczu i wody w Twoim organizmie za pomocą odpowiednich wag i sprzętów. Tymczasem, jeśli decydujesz się na usługi online, profesjonalista bazuje jedynie na przesłanych przez Ciebie informacjach, które mogą różnić się od stanu faktycznego. Usługi dietetyka online są pomocne przy ustalaniu diet dla osób chorych na cukrzycę, z podwyższonym cholesterolem lub będących na diecie wykluczających jakąś gamę produktów. Aby udzielić wyczerpujących odpowiedzi, dietetyk online nie potrzebuje wnikliwych informacji w takich przypadkach. Może zalecić badania na podstawie dotychczas przesłanych wyników i opisanych przez pacjenta objawów. Do dietetyka w tradycyjny sposób powinny zgłosić się osoby, które mają sporą nadwagę i poszukują kogoś, kto wesprze ich w wysiłku zrzucania nadmiarowych kilogramów. Dodatkowo także ci, którzy motywację do działania czerpią z kontaktu z ludźmi i chcą mieć pewność, że ich wysiłek – aktywność sportowa, zrezygnowanie z konkretnych produktów spożywczych – nie pójdzie na marne.