zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Zdrowa diety jest podstawą zachowania zdrowia oraz urody. Właściwe odżywanie się bardzo istotne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób np. cukrzycy typu II, osteoporozy i niektórych typów nowotworów.

Aby odchudzanie było skuteczne również musi zostać przeprowadzone zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania się. W przeciwnym wypadku może dojść do tzw. efektu jo-jo w wyniku, którego zbędne kilogramy powracają i to często z dużą nawiązką. Dieta powinna więc nie tylko polegać na liczeniu kalorii, ale być również i pełnowartościowa i dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne mu do funkcjonowania składniki pokarmowe.

Istotne jest nie tylko to ile się je, ale również jak często. Najlepsze są niewielkie porcje spożywane w regularnych odstępach czasu. Wówczas organizm nie magazynuje nadwyżek energii w postaci tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być również spożywane powoli, dzięki temu szybciej pojawi się uczucie sytości. Ośrodek sytości zlokalizowany w mózgu działa bowiem z opóźnieniem około 20 minut.